CABARET RHIZOME

Cabaret Rhizome’i näol on tegu Teatrilaborist väljakasvanud sõltumatu teatriga, mis asutati 2009. aasta suvel. Kuigi CR’i eraldiseisev eesmärk ei ole vastanduda Eesti teatripildile, on lavastuste puhul tegu siiski alternatiivsete teatriilmingutega – seda tänu valitud mänguvahenditele ja täielikult omaloomingulisele repertuaarile. Tegevuse peamine eesmärk on sisult vabameelse ja avatud teatrikeskkonna loomine ning tööshoidmine. Nii valitseb loomesalongilik keskkond, mille eesmärk on ideede ja loomesähvatuste varustamine kohtumis- ja koosviibimispinnaga.

CR’i tööde väljendusvahendid on dünaamilised ja multimeedium segunenud „elusa” lavategevusega. Etenduste maailm luuakse mõne lavastuse puhul kohapeal ja koos: publikut õhutatakse jagama oma kogemusi, avaldama arvamust ja suunatakse teda sealjuures kriitiliselt mõtlema. Nii kujuneb etendustes välja omamoodi juhuslikkuse tähenduslikkus, kus edasiseks tegevuseks võibki impulsi anda hoopis publiku reaktsioon. Lavastuste spekter varieerub suuresti: ajas on loodud nii sürrealistlik-absurdseid minimalistlikke kui ka koreograafiapõhiseid tantsulavastusi. Teatrit iseloomustab nüüdistehnoloogia läbimõeldud ja integreeritud rakendamine üldinimlike teemade väljendamisel: tänu green screen stuudio japublikuekraanide olemasolule rakendatakse virtuaalset stsenograafiat, samuti on olemas interaktiivsed publikulauad mis vastavalt lavastuseleja spetsiaalsetele arvutiprogrammidele publikuosalust võimaldavad. Teatri projekte iseloomustab järjepidev uurimistöö digitehnoloogia ja etenduskunsti sümbioosis,samuti multimeedialahenduste rakendusvõimalustest teatri kontekstis. CR’i ruumid on näide uuenduslikust ja alternatiivsest teatrist: (digitaal)tehnoloogia senisest suuremal määral kasutamine teatris defineerib ümber teatriruumi ning nüüdisaegsete multimeedialahendustega varustatud Erinevate Tubade Klubis on võimalik luua Eesti ja maailma kontekstis ainulaadseid lavastusi. Lavastused „Kuningas Oidipus“ ja „Otsuse anatoomia“ pälvisid 2016. aasta Eesti teatriaasta auhindadel etenduskunstide ühisauhinna. Cabaret Rhizome’i tegevus on leidnud mitmel korral tunnustavat vastukaja ka teatrikriitikute ja -uurijate ning kultuuriajakirjanike artiklites. Erinevates lavastusprojektides on koostööd tehtud külalislavastajate, uue meedia disainerite, koreograafidega.

Cabaret Rhizome’is tegutsevad:

näitlejad Ajjar Ausma, Ott Kartau, Liisa Linhein, Joonas Parve, Päär Pärenson, Anatoli Tafitšuk;

kunstiline juht ja lavastaja Johannes Veski ;

projektijuht ja dramaturg Iiris Viirpalu.

Cabaret Rhizome alustas oma teekonda 2009 Kaarli pst. 9 keldrisaalis, kus on varem tegutsenud ka Salong Teater ja Teatrilabor. 2014. aastast tegutseb Cabaret Rhizome Erinevate Tubade Klubis, Telliskivi Loomelinnakus. 2016.aasta sügisest annab teater regulaarselt etendusi ka värskes Tartu Erinevate Tubade Klubis Aparaaditehases. Lisaks etendustele toimuvad ruumides erinevad sündmused alates kontsertidest-pidudest kuni seminaride, koolituste ja näituste avamisteni välja – tegu on kõrge tehnilise võimekusega ja viibimismugavusele keskendunud kontseptsiooniga teatrisaalidega.