VABADUSEST JA VABANDUSTEST

Minek ja tulek, saabumine ja lahkumine, kiirendus ja aeglustus, hõõruvad kingad ja kulutatud aeg. Kodust tööle ja töölt koju liikudes saan valida: ringiga või otse. Jala, autoga, rattaga, allvee- või aurulaevaga. Rännates kõrgemale, kaugemale, sügavamale, edasi-tagasi, pidevalt. Liikumine vajadusest või vabast tahtest: elu eest põgenemine või tervisejooks? Vool, kulg, ringlus, liiklus, sagimine, koordineeritud ja koordineerimata. Avastatud maadel ja maid avastades. Sissetallatud radadest sinnani, kuhu inimjalg veel astunud pole.

Me liigume, pidurivoolikud läbi lõigatud, suunataju kadunud, otsides vabadust ja - vabadust leidmata - selle aseaineks vabandusi. Vabandused on siin kui objektiivsete tähelepanekute ja soovmõtlemise ettearvamatu geneetikaga järeltulijad. Meie kompleksid, hirmud, omakasupüüdlikkus ja süütu heatahtlikkus seisavad silmitsi maailmaga, mille liikumiskiirus on juba iseenesest parim ja ainus tarvilik ettekääne, selgitamaks oma hilinemist.

„Vabadusest ja vabandustest“ on Cabaret Rhizome’i esimene road-movie, mille peategelaseks Vaikiv Rändur, kuulamas oma teekaaslaste lugusid saamisest ja saamatusest, vajalikkusest ja piisavusest, tõest ja tõekspidamistest, tasakaalust ja tasakaalutusest, maitsest ja maitsetusest, usust ja uskmatusest, teadmisest ja teadmatusest, piiridest ja piiritusest, peast ja peatusest, muutusest ja muutumatusest, kiirusest ja kiirendusest, võimalustest ja võimatustest, vabadusest ja vabandustest.

See on lugu olmelise liikumise ja loodusliku kulgemise märkamatutest aspektidest, milles peituvad seaduspärad ilmutavad end vaid neile, kel on aega korraks peatuda ja tähele panna. Lavastuse heliloojana teeb oma debüüdi Meisterjaan.

Lavastuse meeskond: Ajjar Ausma, Liisa Linhein, Mart Männik, Joonas Parve, Päär Pärenson, Jaan Tätte Jr, Johannes Veski

Esietendus 15.12.16, Tartu Erinevate Tubade Klubi; 17.12 Tallinna Erinevate Tubade Klubi